Email
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Vimeo


Facebook Twitter Instagram YouTube Vimeo


 
Name & Position Contact Info
Van  Alexander
Associate Superintendent, Personnel
662-449-7124
Email Van Alexander
Kerry  Baker
Director, Human Resources
662-449-7104
Email Kerry Baker
Lendon  Balch
Chief Technology Officer, Technology Delivery
662-449-7164
Email Lendon Balch
Teresa  Ball
Call Coordinator, MSIS
662-449-7279
Email Teresa Ball
Farris  Barnes
Hearing Officer, Pupil Services
662-429-5271
Email Farris Barnes
Megan  Barton
Occupational Therapy Assistant, Special Education
901-239-4053
Email Megan Barton
Johnny  Bayless
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-9
Email Johnny Bayless
Lena  Bell
Custodian, District Office Physical Plant
662-449-7120
Email Lena Bell
Christy  Bennett
Elementary Math Specialist, Academic Education
662-449-7260
Email Christy Bennett
Kim  Bennett
Area Bookkeeper, Finance
662-449-7100
Email Kim Bennett
Marsha  Berryhill
Payroll Manager, Payroll
662-449-7107
Email Marsha Berryhill
Gregg  Blann
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-11
Email Gregg Blann
Belinda  Blount
Manager, Accounts Payable
662-449-7106
Email Belinda Blount
Marquita  Bohanna
Vision Assistant, Special Education
662-449-7245
Email Marquita Bohanna
Samantha  Boland
Eligibility Clerk, Psychological Services
662-449-7193
Email Samantha Boland
Jerry  Booth
Area Manager, Physical Plant
662-449-7250
Email Jerry Booth
Lisa  Booth
Data Support/Background Checks, Human Resources
662-449-7160
Email Lisa Booth
Lanis  Bowers
Assistant Manager, Payroll
662-449-7188
Email Lanis Bowers
Daniel  Brant
Area Manager, Physical Plant
662-449-7172
Email Daniel Brant
Tiffany  Bridgewater
Data Support., Residency
662-449-7231
Email Tiffany Bridgewater
Kyle  Brigance
Director, School Safety & Security
662-449-1168
Email Kyle Brigance
Ben  Brown
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-18
Email Ben Brown
Jermal  Brown
Hearing Officer, Pupil Services
662-449-7198
Email Jermal Brown
Nannette  Brown
Psychometrist, Special Education
662-449-7255
Email Nannette Brown
Stephanie  Brown
Data Support, Residency
662-449-7229
Email Stephanie Brown
Shelly  Bruce
Area Supervisor, Child Nutrition
901-238-7106
Email Shelly Bruce
Ashley  Bryant
Administrative Assistant, Personnel
662-449-7127
Email Ashley Bryant
Ashley  Bynum
Math & ELA Specialist, Academic Education
662-449-7270
Email Ashley Bynum
John  Caldwell
Director, Transportation
662-349-4212  Ext:S-6
Email John Caldwell
Clint  Camp
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-38
Email Clint Camp
Melanie  Carnahan
Benefits Specialist, Business & Finance
662-449-7112
Email Melanie Carnahan
Shelly  Carver
Office Manager, Physical Plant
662-449-7175
Email Shelly Carver
Alicia  Castillo
School Psychologist, Special Education
662-449-7193
Email Alicia Castillo
Joni  Chalmers
Administative Asst. to Assistant Superintendent
662-449-7254
Email Joni Chalmers
Amy  Chamberlin
Data Clerk (SPED Budget), Special Education
662-449-7154
Email Amy Chamberlin
Kelly  Cleveland
Administrative Assistant, Assessment & Counselors
6620-449-7284
Email Kelly Cleveland
Michelle  Corbin
Middle School Math Specialist, Academic Education
662-449-7203
Email Michelle Corbin
Darla  Corley
SPED Supervisor, IEP Development & Parent Services
662-449-7132
Email Darla Corley
Ericka  Cotten
Accounting Clerk, Federal Programs
662-449-7261
Email Ericka Cotten
Jo  Cox
Director, Continuing Education
662-449-7151
Email Jo Cox
Lisa  Craig
Data Clerk, Accounts Payable
662-449-7140
Email Lisa Craig
Beth  Cross
Board Clerk
662-449-7123
Email Beth Cross
Dallas  Culver
Director, Residency
662-449-7230
Email Dallas Culver
Carol  Cummings
Administrative Asst. to the Associate Superintendent of Academic Education
662-449-7158
Email Carol Cummings
Bill  Dahl
Life Safety Manager, Physical Plant
662-449-7262
Email Bill Dahl
Tyler  Daniel
Teacher, Juvenile Detention Center
662-429-5271
Email Tyler Daniel
Gay  Darnell
Clerk, Payroll Dept.
662-429-5271
Email Gay Darnell
Jerry  Darnell
Chief Academic Officer, Elementary Schools
662-449-7179
Email Jerry Darnell
Peggy  Darnell
Adminstrative Assistant, Behavior Services
662-449-7298
Email Peggy Darnell
Chereda  Daugherty
High School Math Specialist, Academic Education
662-449-7157
Email Chereda Daugherty
Chris  Davis
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-35
Email Chris Davis
Lorie  Davis
Assistant Director, Special Education
662-449-7144
Email Lorie Davis
Margaret  Davis
Administrative Asst., Business & Operations
662-449-7191
Email Margaret Davis
Patsy  Davis, R.N.
Coordinator of Health Services, Academic Education
662-449-7245
Email Patsy Davis, R.N.
Erick  DeSquare
Special Education, Juvenile Detention Center
662-429-5271
Email Erick DeSquare
Don  Dodge
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-30
Email Don Dodge
Judy  Donahue
Accounts Payable, Child Nutrition
662-449-7116
Email Judy Donahue
Belinda  Eldred
Administrative Asst. to Associate Superintendent of Business & Operations
662-449-7135
Email Belinda Eldred
Shannon  Eldridge
Instructional Coach Specialist, Academic Education
901-574-8326
Email Shannon Eldridge
Reid  Elliott
Service Operations Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-8
Email Reid Elliott
Freddie  Espinoza
Service Technician, Transportation
662-349-4212  Ext:S-39
Email Freddie Espinoza
Lisa  Farris
Payroll Clerk, Payroll
662-449-7147
Email Lisa Farris
Gerald  Faucher
Area Manager, Physical Plant
662-449-7224
Email Gerald Faucher
Paul  Feathers
Safety & Training, Transportation
662-349-4212  Ext:S-32
Email Paul Feathers
Marco  Findley
Director, Pupil Services
662-449-7130
Email Marco Findley
Greg  Fort
Mail Courier (Pony Mail), Physical Plant
662-449-7120
Email Greg Fort
Pam  Frame
Area Supervisor, Child Nutrition
901-238-5897
Email Pam Frame
Bridgett  Frederick
Data Support, MIS Dept.
662-429-5271
Email Bridgett Frederick
Teresa  Gabbert
Transition Coordinator, Special Education
901-238-5342
Email Teresa Gabbert
Tina  Garner
Receptionist
662-449-7100
Email Tina Garner
Jeff  Gilder
Chief Academic Officer, Middle/High Schools
662-449-7273
Email Jeff Gilder
Kim  Gitter
Dispatcher/Router (Field Trips), Transportation
662-349-4212  Ext:S-37
Email Kim Gitter
Floyd  Graham
Computer Tech, Technology Delivery
662-429-5271
Email Floyd Graham
Robyn  Graham
Data Clerk, Special Education
662-449-7145
Email Robyn Graham
Susan  Grant
Student Records Data Clerk, Special Education
662-449-7275
Email Susan Grant
Stacey  Graves
Chief Financial Officer, Business & Operations
662-429-5271
Email Stacey Graves
Kara  Green
Physical Therapist Asst., Special Education
662-449-7298
Email Kara Green
Melissa  Green
Director, Management Information Systems
662-449-7279
Email Melissa Green
Stephanie  Green
ELL Coordinator, Federal Programs
662-449-7248
Email Stephanie Green
Shannon  Greer
Communications Tech, Physical Plant
662-449-7120
Email Shannon Greer
Stacy  Hadley
Assistant Manager, Business & Operations
662-449-7109
Email Stacy Hadley
Sam  Hall
Operations Supervisor, Physical Plant
662-449-7221
Email Sam Hall
Shannon  Hall
Supervisor-Hearing Impaired/ESY/Alt. Assessment/State Assessment, Special Education
662-449-7258
Email Shannon Hall
Alex  Hallmark
Director, Child Nutrition
662-449-7200
Email Alex Hallmark
Keith  Hamm
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-34
Email Keith Hamm
Angela  Hanson
Assistant Director, Child Nutrition
662-449-7114
Email Angela Hanson
Susan  Hardy
Assistant Nursing Supervisor, Academic Education
662-449-7159
Email Susan Hardy
Lucy  Hasselman
Director, Federal Programs
662-449-7255
Email Lucy Hasselman
Tonja  Hellums
Director, Student Records & GED
662-449-7113
Email Tonja Hellums
Lisa  Hendricks
Budgets Manager, Special Education
662-449-7148
Email Lisa Hendricks
Mike  Henson
Maintenance, Physical Plant
662-449-7120
Email Mike Henson
Lacy  Herbert
School Psychologist, Special Education
662-449-7193
Email Lacy Herbert
Pete  Hicks
Assistant Director, Instructional Technology
662-449-7190
Email Pete Hicks
J. T.   Higginbotham
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-16
Email J. T. Higginbotham
Florence  Hill
Director, Title I & Asst. Director, Federal Programs
662-449-7128
Email Florence Hill
Geri  Hill
Community Involvement & Social Media Coordinator, Community Relations
662-449-7134
Email Geri Hill
Heather  Hodge
Assistant Director, Human Services
662-449-7281
Email Heather Hodge
Jonathan  Hodges
Area Manager, Physical Plant
662-449-7223
Email Jonathan Hodges
Dr. April  Holifield-Scott
High School Literacy Specialist, Academic Education
662-449-7283
Email Dr. Holifield-Scott
Aaron  Holliman
Maintenance, Physical Plant
662-449-7120
Email Aaron Holliman
Jimmy  Holliman
Maintenance, Physical Plant
662-449-7120
Email Jimmy Holliman
Melanie   Hudson
Occupational Therapist, Special Education
662-449-7298
Email Melanie Hudson
Carol  Ingram
Compliance Director, Office of General Counsel
662-429-5271
Email Carol Ingram
Patty  Jackson
Student Records & State Reporting Supervisor, MIS Department
662-449-7161
Email Patty Jackson
Anthony  Jenkins
District Athletic Director
662-449-7129
Email Anthony Jenkins
April  Johnson
ELL Teacher, Federal Programs
662-449-7155
Email April Johnson
Ryan  Johnson
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-25
Email Ryan Johnson
Wanda  Johnson
Part-Time Data Mgt. Technician, MIS Department
662-429-5271
Email Wanda Johnson
Sherry  Jolley
Administrative Asst., Pupil Services
662-449-7131
Email Sherry Jolley
Connie  Joseph
Accounting Manager, Finance
662-449-7272
Email Connie Joseph
Irene  Joyner
Custodian, District Office Physical Plant
662-449-7120
Email Irene Joyner
Russ  Kicker
Senior Computer Tech, Technology Delivery
662-449-7167
Email Russ Kicker
Diane  Kimble
Data Clerk, Accounts Payable
662-449-7246
Email Diane Kimble
Karen  King
Area Coordinator, MIS Dept.
662-449-7279
Email Karen King
Susan  Kizer
Director, Special Education
662-449-7266
Email Susan Kizer
Ryan  Kuykendall
Director, Accountability & Research
662-449-7178
Email Ryan Kuykendall
Jenai  Lofton
Fixed Assets Clerk, Business & Operations
662-449-7197
Email Jenai Lofton
George  Loper
Chief Academic Officer of Instructional Technology, Academic Education
662-449-7295
Email George Loper
Marla  Magill
Data Clerk, Physical Plant
662-449-7120
Email Marla Magill
Suzanne  Maness
Area Coordinator, MIS Dept.
662-449-7279
Email Suzanne Maness
Lauren  Margeson
Data Clerk, Physical Plant
662-449-7173
Email Lauren Margeson
Sylvia  Marlowe
Fixed Assets Coordinator, Business & Operations
662-449-7187
Email Sylvia Marlowe
Jen  Marshall
Email Manager, Technology Delivery
662-449-7297
Email Jen Marshall
Gladys  Mason
Assistant, Payroll
662-449-7189
Email Gladys Mason
Niecy  Mason
Dispatcher/Router, Transportation
662-349-4212  Ext:S-29
Email Niecy Mason
Michelle  May
Clerk, Benefits
662-449-7137
Email Michelle May
Brian  McCaskil
Service Technician, Transportation
662-349-4212  Ext:S-33
Email Brian McCaskil
Cherie  McGee
Dispatcher/Router, Transportation
662-349-4212  Ext:S-15
Email Cherie McGee
Kelly  Medlin
Homebound Teacher, Special Education
901-282-6301
Email Kelly Medlin
Paul  Medlin
Maintenance Supervisor, Child Nutrition
662-429-5271
Email Paul Medlin
Laura  Melton
Assistant Director, MIS Dept.
662-449-7171
Email Laura Melton
Phil  Merriweather
Service Technician, Transportation
662-349-4212  Ext:S-10
Email Phil Merriweather
Carmelita  Milton
Data Clerk, Accounts Payable
662-449-7287
Email Carmelita Milton
Tara  Mitchell
Audiologist, Special Education
901-428-8985
Email Tara Mitchell
Corey  Mobley
Clerk, Payroll
662-449-7163
Email Corey Mobley
Holly  Moore
Administrative Asst., Human Resources
662-449-7153
Email Holly Moore
Ian  Moss
HVAC Technician, Physical Plant
662-449-7222
Email Ian Moss
Annette  Mullins
FMLA/Worker's Compensation, Human Resources
662-449-7169
Email Annette Mullins
Sarah  Mullins
Psychometrist, Special Education
662-449-7193
Email Sarah Mullins
Angela  Nash
Area Coordinator, MIS Dept.
662-449-7279
Email Angela Nash
Emily   Nelson
Director, Leadership & Development
662-449-7150
Email Emily Nelson
Judy  Nelson
Data Support, Human Resources
662-449-7264
Email Judy Nelson
Katherine  Nelson
Director, Communications
662-449-7122
Email Katherine Nelson
Monika  Newsom
Assistant SPED Supervisor/CPI, CDC, CBC, Elem. Hearings, Special Education
662-449-7268
Email Monika Newsom
Susan  Nichols
Budget Manager, Federal Programs
662-449-7185
Email Susan Nichols
Katherine  O`Connor
Audiologist, Special Education
901-438-0012
Email Katherine O`Connor
Erin  Owen
Supervisor, Internal Accountability, Business & Operations
662-449-7177
Email Erin Owen
Pat  Owen
Payroll Clerk, Payroll
662-449-7141
Email Pat Owen
Gina  Parker
Payroll/Personnel/Bookkeeper, Transportation
662-349-4212  Ext:S-19
Email Gina Parker
Vivian  Parr
Administrative Asst., Special Education
662-449-7266
Email Vivian Parr
Paige  Patterson
Assistant SPED Supervisor, Eligibility Services
662-449-7300
Email Paige Patterson
Dewitt  Pegram
Maintenance, Physical Plant
662-449-7120
Email Dewitt Pegram
David  Pinkerton
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-22
Email David Pinkerton
Donna  Pitts
Student Records Data Clerk, Special Education
662-449-7152
Email Donna Pitts
Leslie  Pool
New Construction Manager, Physical Plant
662-449-7120
Email Leslie Pool
Michael  Putnam
Coordinator of Formative Assessment, Instructional Tech and Testing
662-449-7259
Email Michael Putnam
Mike  Ramage
Supervisor of Construction/Energy, Physical Plant
662-449-7181
Email Mike Ramage
Robert  Rayborn
Security
662-429-5271
Email Robert Rayborn
Carla  Respess
SPED Supervisor, Pre-School Assessment & Community Based Instruction
662-449-7257
Email Carla Respess
Kathy  Richardson
Safety & Training, Transportation
662-349-4212  Ext:S-24
Email Kathy Richardson
Mae  Richmond
Data Support/Orientation, Human Resources
662-449-7202
Email Mae Richmond
Lisa  Robertson
Administrative Assistant, Leadership & Development
662-449-7153
Email Lisa Robertson
Lashan  Robinson
Internal Auditor, Business & Operations
662-449-7249
Email Lashan Robinson
Janet  Robison
Administrative Assistant to the Superintendent
662-429-5271
Email Janet Robison
Stephanie  Rooker
Purchasing Clerk, Finance
662-449-7293
Email Stephanie Rooker
David  Ross
Janitorial & Lawn Care Tech, Physical Plant
662-449-7278
Email David Ross
Devan  Rowberry
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212
Email Devan Rowberry
Jennifer  Samson
Data Clerk, Child Nutrition
662-449-7201
Email Jennifer Samson
Anita   Sayle
Psychometrist, Gifted Education
662-449-7274
Email Anita Sayle
Randy  Schnell
School Psychologist, Special Education
662-449-7193
Email Randy Schnell
Doug  Scruggs
Maintenance, Child Nutrition
662-449-7200
Email Doug Scruggs
Kelly  Sewell
Communications Tech, Physical Plant
662-449-7252
Email Kelly Sewell
Linda  Sheley
Internal Auditor, Business & Operations
662-449-7194
Email Linda Sheley
Kay  Shelton
Assistant Bookkeeper, Federal Programs
662-449-7133
Email Kay Shelton
Cassandra  Spencer
Student Data Auditor, MIS Dept.
662-449-7280
Email Cassandra Spencer
Thomas   Spencer
Associate Superintendent, Academic Education
662-449-7105
Email Thomas Spencer
Patricia  Springer
Administrative Asst., Personnel
662-449-7285
Email Patricia Springer
Gary  Sprinkle
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-26
Email Gary Sprinkle
Chris  Stafford
Director, Student Conduct and Retention
662-449-7292
Email Chris Stafford
Debbie  Stafford
Coordinator of Library Media & Textbooks, Leadershipn & Development
662-449-7247
Email Debbie Stafford
Jay  Stafford
Maintenance, Physical Plant
662-449-7120
Email Jay Stafford
Kim  Stanford
Purchasing Clerk, Purchasing Dept.
662-449-7182
Email Kim Stanford
Faith  Stepp
Dispatcher/Router, Transportation
662-349-4212  Ext:S-13
Email Faith Stepp
Dr. Stephanie  Stewart
Curriculum Coordinator, Academic Education
662-449-7269
Email Dr. Stewart
Tina  Streeter
Webmaster & Learn360 Coordinator, Academic Education
662-449-7183
Email Tina Streeter
Phillip  Sublett
Director, Vocational Services
662-449-7286
Email Phillip Sublett
Sara  Tatum
Data Clerk, Physical Plant
662-449-7222
Email Sara Tatum
Brandy  Taylor
Benefits Assistant, Business & Operations
662-449-7296
Email Brandy Taylor
LaTonya  Thomas
Area Supervisor, Child Nutrition
901-238-0179
Email LaTonya Thomas
Melissa  Thomas
Purchasing Manager, Business & Operations
662-449-7227
Email Melissa Thomas
Dee  Thompson
Elementary Literacy Specialist, Academic Education
662-449-7256
Email Dee Thompson
Shelia  Tipton
Coordinator, Special Transportations
662-349-4212  Ext:S-21
Email Shelia Tipton
Dale  Treadway
Maintenance, Physical Plant
662-449-7120
Email Dale Treadway
EdgarLee  Treadway
Security Coordinator, Physical Plant
662-449-7231
Email EdgarLee Treadway
John  Tutor
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-36
Email John Tutor
Mark  Wade
HVAC Technician Physical Plant
662-449-7120
Email Mark Wade
Tanya  Wallace
Asst. SPED Supervisor, Special Education
662-449-7192
Email Tanya Wallace
Terry  Wallace
Fleet Manager, Transportation
662-349-4212  Ext:S-12
Email Terry Wallace
Theresa  Walters
Data Support, Student Records
662-449-7136
Email Theresa Walters
Walter  Ward
Lead Teacher/Coordinator, Educational Services for JDC
662-449-7156
Email Walter Ward
Kathy  Watkins
Assistant Director, Transportation
662-349-4212  Ext:S-14
Email Kathy Watkins
Lynn  Watson-Crain
School Psychologist, Special Education
662-449-7193
Email Lynn Watson-Crain
Tish  Waugh
Staff Accountant, Business & Operations
662-449-7291
Email Tish Waugh
Jennifer  Weeks
Assistant Superintendent
662-429-5271
Email Jennifer Weeks
Natalie  Welch
ADA, Pupil Services & Personnel Supervisor, MIS Dept.
662-449-7228
Email Natalie Welch
Amy  Wells
Area Supervisor, Child Nutrition
662-429-1200
Email Amy Wells
Christine  Wheeler
Receptionist/Administrative Asst.
662-449-7111
Email Christine Wheeler
Jerry  White
Director, Physical Plant
662-449-7117
Email Jerry White
Cheryl  Whitehead
Free & Reduced Coordinator, Child Nutrition
662-449-7125
Email Cheryl Whitehead
Shelby  Wicker
Student Records Data Clerk, Special Education
662-449-7149
Email Shelby Wicker
Keith  Williams
Associate Superintendent, Business & Operations
662-449-7265
Email Keith Williams
Tajuana  Williams
Asst. Special Education Supervisor, Behavior Services
662-449-7299
Email Tajuana Williams
Tony  Wilroy
Senior Technical Support, Child Nutrition
662-449-7165
Email Tony Wilroy
Carl  Wilson
County Office Maintenance, Physical Plant
662-429-5271
Email Carl Wilson
Jennifer  Wilson
Payroll Clerk, Payroll
662-449-7186
Email Jennifer Wilson
Sarah  Wimbish
School Psychologist, Special Education
662-449-7193
Email Sarah Wimbish
Carl  Wixon
Staff Accountant, Business & Operations
662-449-7244
Email Carl Wixon
David  Woods
HVAC Technician, Physical Plant
662-449-7120
Email David Woods

OUR SCHOOLS


Elementary Schools
Intermediate Schools
Middle Schools
High Schools
Alternative Schools
Career/Vocational Schools

STUDENTS & PARENTS


Calendar
Child Nutrition

Curriculum
Parent Links
Pupil Services
Student Links
Testing
Transportation
Report Bullying
Anonymous Report

EMPLOYEES


Quick Links
Continuing Ed
Human Resources
New Hire Information

Academics
Business & Finance
Testing Calendar

HELPFUL LINKS


About Us
Board Policies
Calendars
Departments
News
Job Opportunities
MS Dept. of Education
Out-of-District Tag Report

Whistleblower Form

 

ACADEMIC EDUCATION


Elementary Education
Middle School Education
High School Education
English Language Learners
Federal Programs
Gifted Education
Instructional Technology
Special Education
Special Projects
Vocational Programs

 

DCS is committed to providing a work environment that is free of discrimination. It is the policy of DCS that all applicants and employees are entitled to equal employment opportunity regardless of race, color, religion or creed, gender (includes pregnancy or related medical conditions), national origin, age, disability, veteran status or other protected characteristics as required by local, state and federal law.

PRIVACY POLICY | TERMS OF USE

Desoto County School District
5 E. South Street • Hernando, MS 38632
Phone: (662) 429-5271 • Fax: (662) 429-4198
Copyright © 2017 Desoto County School District